AFC Dunarea Calarasi 2005

Fotbal / G. Toma, un nou gol pentru România!

Reprezentativa României formată din jucători născuți în anul 2001 a pierdut și ultima partidă de verificare,contra Norvegiei, scor 1-2, de la Turneul celor 4 Națiuni, competiție găzduită de orașul Nordwijk din Olanda.

Formația antrenată de Sorin Colceag a început mai bine meciul și a deschis scorul în minutul 22 prin atacantul Dunării Călăraşi, Gabriel Toma, care a fructificat o pasă venită de la Matiș. Tricolorii U16 au controlat prima parte, însă norvegienii au reușit să egaleze în minutul 31 prin Runar Hauge, la o fază la acre defensiva noastră a fost surpinsă de un contraatac al nordicilor.

După pauză, Dimtru a lovit transversala cu un șut de la 25 de metri, înainte ca Hanse să marcheze în poarta noastră, stabilind astfel scorul final, 2-1 pentru Norvegia

G. Toma, titular şi integralist în duelul cu Norvegia, a marcat şi în partida cu Olanda (scor 3-2 pentru batavi)